Niepubliczne Przedszkole nr 2
im. Szewczyka Dratewki z oddziałami integracyjnymi

Konkurs fotograficzny „Oblicza integracji”

W lutym 2010 roku Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 32 im. Ludwika Jerzego Kerna w Krakowie ogłosiło ogólnopolski konkurs fotograficzny pt. „Oblicza Integracji”.  Konkurs miał na celu przedstawienie codziennych sytuacji dzieci w grupach integracyjnych w przedszkolu lub dzieci niepełnosprawnych zmagających się z codziennością. Głównym celem konkursu było ukazanie współdziałania dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z grupą rówieśniczą, a także zwrócenie uwagi na warunki rozwoju dzieci z deficytami rozwojowymi w integracyjnej grupie przedszkolnej. Miejskie Przedszkole nr 2 im. Szewczyka Dratewki w Chodzieży wystartowało w konkursie.

 

Nauczycielka Marta Pogorzelska w swych fotograficznych reportażach uchwyciła naturalne, pełne zabawy i nauki i spontaniczne życie grupy integracyjnej „Kaczuszki”. Fotografie pokazały, że można przełamać stereotypy. Udowodniły, że dzieci niepełnosprawne potrafią tak samo bawić się, uczyć i korzystać z życia jak dzieci zdrowe. Dzięki oku autorki fotografie zostały wypełnione różnorodnością i  wybuchem emocji, które spotykane są na co dzień w przedszkolu a nie jest  niczym niezwykłym, że dzieci bez względu na to czy są chore czy zdrowe dzielą się wspólnie swymi radościami, troskami, zabawą i nauką.

 

Na konkurs przesłane zostały dwa reportaże: „Niezwykle zwyczajni” który to zajął miejsce I oraz „Wiktoria znaczy zwycięstwo” który to zajął miejsce III. Pierwszy fotoreportaż ukazuje codzienne życie grupy. Drugi reportaż przedstawiał dzień z życia Wiktorii, niepełnospranwej dziewczynki, która jak każde dziecko łapie dzień wraz z jego wszystkimi urokami, od smutku po zabawę i szczęście. Uroczyste wręczenie nagród oraz wystawa zdjęć laureatów odbyły się 12 maja w Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie. Miejskie Przedszkole nr 2 im. Szewczyka Dratewki w Chodzieży udowodniło, że integracja to rzeczywisty proces niosący mnóstwo satysfakcji jego uczestnikom, zarówno zdrowym, jak i niepełnosprawnym.

[nggallery id=25]

Twój gest jest moją szansą