Niepubliczne Przedszkole nr 2
im. Szewczyka Dratewki z oddziałami integracyjnymi
Nasze przedszkole bierze udział w akcji "Każdy ćwiczyć może" - organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Święto Pieczonego Ziemniaka

Święto Pieczonego Ziemniaka może być wspaniałą okazją do propagowania zdrowego trybu życia. Można przecież świętować  aktywnie – poprzez ruch. W tym dniu dzieci miały możliwość poznania właściwości ziemniaków , ale i możliwość rozwijania i doskonalenia swojej sprawności. Cała społeczność przedszkolna spotkała się w ogrodzie, gdzie poznały historie ziemniaka, a potem odbyły się wspólne zabawy i konkurencje z elementami rywalizacji. – ,,Zimowe zapasy” – zawodnicy przenoszą ziemniaki na łyżce i wrzucają do wiaderka, celowanie ziemniakiem do kosza, „Transporter ziemniaków”-dzieci podają sobie 3 ziemniaki, od przodu do tyłu, między nogami. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza „przetransportuje” ziemniaki. ,,Gorący kartofelek”- grupy ustawiają się w dwóch kołach, w pewnych odstępach od siebie. Dzieci podają sobie z rąk do rąk kartofel. Każdy chwyta go mocno, ale próbuje się go pozbyć, oddając innej osobie. Zwyciężyła  ta grupa, która jako pierwsza przemieściła gorący kartofelek po obwodzie całego koła. Należało zwrócić uwagę, by dzieci nie opuściły ziemniaka na trawę.

W następnej konkurencji kelnerzy przenosili trzy ziemniaki na tacy. Potem odbyła się zabawa,,Paczka z ziemniakami” – dzieci ustawione w rzędzie podawały sobie wiaderko z ziemniakami: nad głową, dołem – między nogami. Nie zabrakło również konkurencji dla pan nauczycielek. Panie obierały ziemniaki na czas oraz rzucały ziemniakami do wiaderka. ,,Ziemniaczaną królową” została pani Wanda, która otrzymała figurkę ziemniaka w koronie.

Radości było przy tym wiele, każdy kibicował swoim kolegom i koleżankom z grupy. Na koniec każda z grup otrzymała dyplom. A w przedszkolu czekał na dzieci pyszny, zdrowy podwieczorek – „pyry z gzikiem.”

Response code is 404

Święta Pieczonego Ziemniaka – scenariusz


Zimowe zabawy

Zima, to pora roku, której dzieci się nie boją, dlatego też, kiedy przedszkolaki   zauważyły za oknem śnieg od razu postanowiły wyruszyć na dwór. Pomimo szczypiącego w nos mrozu świetnie bawiły się w ogrodzie przedszkolnym. Lepiąc bałwana, rzucając do celu śnieżkami, robiąc „orzełki” , uczestnicząc w bitwie śnieżnej czy też w zaprzęgu saneczek hartowaliśmy i dotlenialiśmy nasze organizmy oraz aktywnie wypoczywaliśmy. Dzieci rozpierała pozytywna energia a z ich buzi nie schodził uśmiech przez cały dzień.

Response code is 404

Zimowe zabawy – scenariusz

 


Dzień Chłopaka

30 września „Pszczółki” obchodziły piracki Dzień Chłopaka. Pod banderą Jolly Rogera wypłynęły w pełen przygód rejs w poszukiwaniu ukrytego skarbu. Tropy (sylwety kości) prowadziły do sali gimnastycznej, pełniącej tego dnia funkcję bezludnej wyspy.

Tam uzbrojeni „groźni” piraci stoczyli bitwę morską z wrogim okrętem, pokonując go cuchnącymi kulami armatnimi (kule gazetowe rzucane do sylwety pirackiej flagi). Droga do skarbu wiodła nad przepaścią (przejście po ławeczkach), podziemiami straszliwego potwora (czołganie się pod ławeczkami). Odnalezienie skarbu (ukrytego w basenie z piłeczkami) i odebranie go potworowi wywołało wielką radość. Piraci zorganizowali natychmiast konkurs przeciągania liny. Ale potwór nie dawał za wygraną. Kiedy podkradł się blisko, piraci nie szczędzili mu kuksańców (rzuty piłką lekarską do toczącej się piłki). Pokonawszy wszystkie trudności, wrócili ze skarbem do swojej jaskini. Tutaj bawili się przy muzyce żeglarskiej, a ich kapitan (wychowawczyni) zaprosił wszystkich do konkursów i zagadek. Ten szczęśliwy dzień piraci uczcili szklaneczką rumu (woda z sokiem z cytryny) oraz słodyczami ze skrzyni przywiezionej z bezludnej wyspy.

Response code is 404

Wypraw na stok

Pewnego jesiennego dnia w ramach aktywnego wypoczynku grupa Kaczuszki i Szewczyki wybrały się na wycieczkę na stok. Piękne wzgórze, położone w lesie leży w sporej odległości od naszego przedszkola. Pomimo tego dzieci dzielnie i dziarsko maszerowały do celu. Podziwiając okoliczną przyrodę wspinaliśmy się pod górę robiąc zawody kto dotrze pierwszy na szczyt. Wszystkim przedszkolakom udało się zdobyć wzniesienie, na którym urządziliśmy sobie słodki piknik. Wycieczka stała się inspiracją dla dzieci do poznawania naszej okolicy.

Response code is 404

Świętujemy z Hałabałą Dzień Drzewa

Jak co roku 10 października przedszkolacy z Niepublicznego Przedszkola nr 2 im Szewczyka Dratewki świętowali Światowy Dzień Drzewa – zgodnie z ideą przewodnią naszej placówki „świętujemy aktywnie’’. Gościem specjalnym była pani leśnik Marzena Kryza, która opowiadała dzieciom o życiu w lesie. Ale nie był to jedyny gość na tej uroczystości, odwiedził nas również krasnal Hałabała, który zapoznał dzieci z niektórymi gatunkami drzew tj: kasztanowcem, brzozą, klonem, dębem, jarzębiną. Każda grupa otrzymała zadanie – przygotować plakat z wybranym drzewem i odszukać je w naszym otoczeniu. Dzieci miały możliwość wykazania się sprawnością w konkursach związanych tematycznie z drzewami np.: nawlekanie korali jarzębinowy, karmienie „dzika” żołędziami, rysowanie klonowych liści. Wspólnie zasadziliśmy drzewko w naszym ogrodzie. Następnie pojechaliśmy na wielką wyprawę autobusem  do lasu, gdzie mogliśmy obserwować i wsłuchać się w jego życie. Piękny jest las jesienią. Oczywiście poznawaliśmy las „aktywnie’’ – biegaliśmy między drzewami, wspinaliśmy się na skarpy, podnosiliśmy i wąchaliśmy kawałki kory, szukaliśmy grzybów, tuliliśmy się do drzew, relaksując się i poznając nowe nazwy drzew.

Response code is 404

Twój gest jest moją szansą